fbpx
Strona główna » Podawanie kwasu hialuronowego

Podawanie kwasu hialuronowego

Co to takiego kwas hialuronowy? Co to znaczy podać „hialuron”?

Kwas hialuronowy jest naturalnie występującym składnikiem macierzy pozakomórkowej. Około 50% kwasu hialuronowego zawarte jest w skórze. Odpowiedzialny jest on za odpowiednie nawodnienie, sprężystość i elastyczność naszej skóry. Działa również ochronnie przed wolnymi rodnikami. Kwas hialuronowy jest bardzo szybko metabolizowany w tkankach, około 2/3 kwasu występującego w organizmie jest metabolizowane codziennie przez enzymy rozkładające (hialuronidaza).

Podawanie kwasu hialuronowego kobieca twarz

Z upływem czasu kwasu hialuronowego mamy coraz mniej, co skutkuje w pojawianiu się zmarszczek i obniżonym napięciem skóry. Na szczęście możemy uzupełniać niedobory kwasu hialuronowego stosując nowej generacji wypełniacze. Kwas hialuronowy podawany w formie iniekcji jest plastycznym żelem.

Po wstrzyknięciu w tkankę wiąże wodę i powiększa swoją objętość dając efekt wypełnienia zmarszczki. W związku z tym efekt zabiegu jest niemalże natychmiastowy, jednak pełne rezultaty są widoczne po kilku dniach, gdy preparat całkowicie rozprowadzi się pod skórą, ustąpi obrzęk czy inne możliwe i wymienione wcześniej skutki uboczne.

Kwas hialuronowy jest substancją biodegradowalną. W ciągu 9-12 miesięcy preparat ulega całkowitemu wchłonięciu, a w miejscu, gdzie był preparat pojawia się woda. W związku z tym, nawet jeżeli preparat ulegnie już całkowitemu wchłonięciu, skóra jest zdecydowanie bardziej nawilżona i napięta niż przed zabiegiem a efekty wypełnienia zmarszczek nadal się utrzymują. Czas degradacji kwasu hialuronowego zależy od takich czynników jak: wiek, rodzaj skóry, tryb życia (palenie tytoniu, ekspozycja na promieniowanie UV) oraz rodzaj preparatu.

Jakie są wskazania do zabiegu?

Wskazaniami do zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego są: wypełnienie zmarszczek, fałdów, bruzd, przywrócenie objętości tkanek, rewitalizacja skóry. Zabiegi te mogą być wykonywane na wszystkich partiach ciała, jednak najczęściej dotyczą one skóry twarzy. Za jego pomocą możemy przede wszystkim wypełnić zmarszczki wokół oczu (kurze łapki, dolina łez), fałdy nosowo-wargowe, fałdy od kącików ust do linii podbródka (linie marionetki), zmarszczki i bruzdy wokół ust (zmarszczki palacza).

Kolejnym ważnym zastosowaniem kwasu hialuronowego w roli wypełniacza jest powiększanie i modelowanie ust. Preparaty z kwasem hialuronowym różnią się stopniem usieciowania, a co za tym idzie – możliwym zastosowaniem i czasem degradacji.

Do wypełniania drobnych zmarszczek, np. wokół oczu czy ust stosuje się preparaty bardziej elastyczne i mniej usieciowane. Bardziej usieciowane, gęstsze preparaty wykorzystywane są do wypełniania zmarszczek między brwiami, bruzd nosowo – wargowych, linii marionetki. Do modelowania czy powiększania ust stosuje się specjalnie przeznaczone do tego preparaty charakteryzujące się jednorodną strukturą i dużą płynnością. Nadają one ustom odpowiedni kształt, jędrność, ale również je nawilżają.

Tyle na rynku preparatów, jaki podać? Jaki będzie najlepszy? Czy można oszczędzić?

Z roku na rok na rynku pojawia się coraz więcej firm produkujących preparaty zawierające kwas hialuronowy. Silne kampanie marketingowe oraz coraz częstsze sprzedawanie preparatów medycznych nie lekarzom sprawia, iż pacjenci narażeni są na otrzymanie preparatu o złej jakości, ale za to taniego. Pamiętajcie, że zabiegi z zakresu medycyny estetycznej powinny być wykonywane TYLKO PRZEZ LEKRZA. Polecamy wybierać preparaty renomowanych firm. Poważne firmy dołączają do swojego produktu specjalne kody kreskowe, które identyfikują dany preparat, mówią o czasie i miejscu wyprodukowania i zawsze można odtworzyć co Pacjent otrzymał podczas zabiegu.

Autor: Dr PP
Opublikowano 22.11.2018

2 komentarze

  1. Bożena

    Lekarz z powołania. Bardzo profesjonalne podejście, zabieg wykonany z należytą starannością. Polecam.

    Odpowiedz
  2. mm

    Jestem zadowolona z operacji, doświadczenie, wiedza i profesjonalizm.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *