Wolumetria / modelowanie kwasem hialuronowym
Wskazania:
- uwydatnienie kości policzkowych/modelowanie policzków
- wypełnienie zagłębień w okolicach skroni
- modelowanie podbródka
- modelowanie nosa
- modelowanie/powiększanie ust
- korekta doliny łez
Opis zabiegu:
Zabieg wolumetryczny ma na celu uzupełnienie ubytków objętości twarzy związanej z wiekiem lub szczególnym układem anatomicznym. Zabieg korygujący kształt nosa lub ust ma za zadanie nadać tym okolicom anatomicznym zadany kształt i wielkość. Wraz z upływem czasu tkanka podskórna i kostna ulegają stopniowemu zanikowi. Dodatkowo na skutek utraty elastyczności skóry, policzki obniżają się powodując tworzenie się fałdów i bruzd oraz obniżenie kącików ust. Sposobem na poprawę wyglądu twarzy jest odtworzenie objętości w miejscach, które uległy zanikowi. W przypadku nieadekwatnie małych ust, bądź starzejącej się czerwieni wargowej celem jest poprawa wyglądu buzi poprzez uwydatnienie i podkreślenie zanikających ust lub też nadanie im pożądanego przez pacjenta wyglądu. W tym celu stosujemy głownie preparaty kwasu hialuronowego. Można jednak odtwarzać objętość tkanek przy użyciu stymulatorów.
Czy zabieg jest bolesny?
W trakcie zabiegu występuje niezbyt dokuczliwe uczucie „rozpierania” w miejscu podawania preparatu, dlatego przed rozpoczęciem zabiegu lekarz decyduje (w konsultacji z pacjentem) o ewentualnym zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Implant jest elastyczny, miękki i ma jednorodną konsystencję identyczną z tkanką pacjenta jest więc niewidoczny i niewyczuwalny. Aby dokładnie go rozprowadzić, dodatkowo wykonujemy delikatny masaż.
Kiedy powstaje i jak długo utrzymuje się efekt?
Zabieg gwarantuje spektakularne natychmiastowe efekty, które utrzymują się przez okres od 9-12 miesięcy do około 18-24 miesięcy (zależy to od użytego preparatu i leczonej okolicy). Bezpośrednio po zabiegu pacjent może wrócić do normalnego życia. Wchłaniający się implant zapewnia doskonałe nawilżenie okolicznych tkanek dając tym samym efekt wypoczętej i zdrowej skóry. Czasami po zabiegu pojawiają się niewielkie krwiaki, ale z reguły da się je zamaskować makijażem korekcyjnym.
Schemat terapii:
Jest to zabieg stosunkowo prosty, szybki i bezpieczny w rękach doświadczonego lekarza. Preparat jest wstrzykiwany za pomocą igły lub specjalnej tępo zakończonej kaniuli wprowadzanej przez nakłucie skóry. Nacięcie/nakłucia ma długość około max. 2-3 mm i jest niewidoczne 24h po zabiegu.
Zalecenia pozabiegowe:
Po leczeniu przez dwa tygodnie unikać silnego nasłonecznienia (solarium) i nagrzewania (sauna). Przez 24h nie dotykać miejsc wkłucia.
Przeciwwskazania:
- Ciąża, karmienie piersią
- Choroby o podłożu autoimmunologicznym
- Skłonność do powstawania blizn przerostowych
- Aktywne stany zapalne skóry (opryszczka, trądzik)
- Nadwrażliwość na kwas hialuronowy
- Choroby nowotworowe
Objawy niepożądane:
- Zaczerwienienie, obrzęk
- Wylewy krwawe
- Ból w miejscu wstrzyknięcia materiału objawy te znikają w przeciągu 72 godzin
- Świąd w przypadku skóry wrażliwej
- Nadwrażliwość w miejscu korekcji
- Sporadycznie obrzęk pod postacią zgrubienia utrzymującego się kilka tygodni
- W bardzo rzadkich przypadkach wystąpienie trwałych grudek lub ziarniniaków.